DOTACJE DLA FIRM Z WOJ. LUBELSKIEGO
Inteligentne specjalizacje dla województwa lubelskiego: biogospodarka, informatyka, automatyka, energetyka niskoemisyjna, us³ugi medyczne i prozdrowotne.
Przedsiêbiorcy maj± mo¿liwo¶æ aplikowania w ramach konkursów na:
DZIA£ANIE 1.2 „BADANIA CELOWE”.
Na co?
W ramach Dzia³ania 1.2 „Badania celowe” wspierane bêd± projekty polegaj±ce na opracowaniu nowych produktów/us³ug, procesów lub te¿ wprowadzeniu znacz±cych ulepszeñ do istniej±cych produktów/us³ug, procesów. Wsparciem zostan± objête koszty przeprowadzenia badañ przemys³owych oraz eksperymentalnych prac rozwojowych w tym m.in. koszty: aparatury, sprzêtu, budynków i gruntów (w zakresie i przez okres, w jakim s± one wykorzystywane na potrzeby projektu); koszty personelu zaanga¿owanego w projekt; koszty badañ; warto¶ci niematerialnych i prawnych, ekspertyz, analiz.
Przewidziana pomoc bêdzie mia³a charakter kompleksowy, obejmuj±c interwencj± równie¿ finansowanie linii pilota¿owych oraz dzia³ania w zakresie wczesnej walidacji produktów, zaawansowanych zdolno¶ci produkcyjnych i pierwszej produkcji. Uruchomienie pierwszej produkcji oznacza pierwsze przemys³owe zastosowanie urz±dzeñ/instalacji o charakterze pilota¿owym i prototypowym lub pierwsze inwestycje niepieniê¿ne w sprzêt/urz±dzenia i instalacje, z uwzglêdnieniem kolejnych etapów, czyli fazê testowania, walidacji itp., ale nie obejmuj± ju¿ masowej produkcji czy komercyjnej sprzeda¿y.
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e, ¶rednie i du¿e
Intensywno¶æ wsparcia:
na badania przemys³owe:
Mikro-, ma³e przedsiêbiorstwa: 80 %
¦rednie przedsiêbiorstwa: 75 %
Du¿e przedsiêbiorstwa: 65 %
na eksperymentalne prace rozwojowe:
Mikro-, ma³e przedsiêbiorstwa: 60%
¦rednie przedsiêbiorstwa: 50%
Du¿e przedsiêbiorstwa: 40 %
Kwota wsparcia:
Minimalna kwota wsparcia: 20.000 PLN
Maksymalna kwota wsparcia: 3.000.000 PLN
Warto¶æ projektu:
Minimalna warto¶æ projektu: 80.000 PLN
Maksymalna warto¶æ projektu: 5.000.000 PLN
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: maj 2018
Definicje:
BADANIA PRZEMYS£OWE – zgodnie z art. 2 pkt. 85 Rozporz±dzenia 651/2014 oznaczaj± badania planowane lub badania krytyczne maj±ce na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejêtno¶ci celem opracowania nowych produktów, procesów lub us³ug lub te¿ wprowadzenia znacz±cych ulepszeñ do istniej±cych produktów, procesów lub us³ug. Uwzglêdniaj± one tworzenie elementów sk³adowych systemów z³o¿onych i mog± obejmowaæ budowê prototypów w ¶rodowisku laboratoryjnym lub ¶rodowisku interfejsu symuluj±cego istniej±ce systemy, a tak¿e linii pilota¿owych, kiedy s± one konieczne do badañ przemys³owych, a zw³aszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
EKSPERYMENTALNE PRACE ROZWOJOWE – zgodnie z art. 2 pkt. 86 Rozporz±dzenia 651/2014 oznaczaj± zdobywanie, ³±czenie, kszta³towanie i wykorzystywanie dostêpnej aktualnie wiedzy i umiejêtno¶ci z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejêtno¶ci w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub us³ug. Mog± one tak¿e obejmowaæ na przyk³ad czynno¶ci maj±ce na celu pojêciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i us³ug.
Eksperymentalne prace rozwojowe mog± obejmowaæ opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilota¿owych, testowanie i walidacjê nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub us³ug w otoczeniu stanowi±cym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których g³ównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub us³ug, których ostateczny kszta³t zasadniczo nie jest jeszcze okre¶lony. Mog± obejmowaæ opracowanie prototypów i projektów pilota¿owych, które mo¿na wykorzystaæ do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilota¿owy z konieczno¶ci jest produktem koñcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby s³u¿y³ on jedynie do demonstracji i walidacji.
Eksperymentalne prace rozwojowe nie obejmuj± rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniej±cych produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, us³ug oraz innych operacji w toku, nawet je¶li takie zmiany maj± charakter ulepszeñ.
DZIA£ANIE 1.3 „INFRASTRUKTURA BADAWCZO-ROZWOJOWA W PRZEDSIÊBIORSTWACH”
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierane zostan± przedsiêwziêcia realizowane na terenie województwa lubelskiego i polegaj±ce na stworzeniu lub rozwoju istniej±cego zaplecza badawczo-rozwojowego, w szczególno¶ci zakup ¶rodków trwa³ych: aparatury i urz±dzeñ laboratoryjnych oraz warto¶ci niematerialnych i prawnych, na bazie których planowane jest prowadzenie dzia³alno¶ci B+R.
INFRASTRUKTURA BADAWCZA – zgodnie z art. 2 pkt 91 Rozporz±dzenia 651/2014 oznacza obiekty, zasoby i powi±zane z nimi us³ugi, które s± wykorzystywane przez ¶rodowisko naukowe do prowadzenia badañ naukowych w swoich dziedzinach, i obejmuje wyposa¿enie naukowe lub zestaw przyrz±dów, zasoby oparte na wiedzy, takie jak zbiory, archiwa lub uporz±dkowane informacje naukowe, infrastrukturê opart± na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, tak± jak sieæ, infrastrukturê komputerow±, oprogramowanie i infrastrukturê ³±czno¶ci lub wszelki inny podmiot o wyj±tkowym charakterze niezbêdny do prowadzenia badañ naukowych.
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e, ¶rednie i du¿e
Intensywno¶æ wsparcia:
Mikroprzedsiêbiorstwa i ma³e przedsiêbiorstwa: 70%
¦rednie przedsiêbiorstwa: 60%
Du¿e przedsiêbiorstwa: 50%
Kwota wsparcia:
Minimalna kwota wsparcia: 50.000 PLN
Maksymalna kwota wsparcia: 3.000.000 PLN
Warto¶æ projektu:
Minimalna warto¶æ projektu: 100.000 PLN
Maksymalna warto¶æ projektu: 10.000.000 PLN
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: marzec 2018
DZIA£ANIE 1.5 „BON NA INNOWACJE”
Na co?
1. Projekty polegaj±ce na zakupie wyników prac B+R, zwi±zanych z wdro¿eniem lub rozwojem produktu/us³ugi/technologii (pod warunkiem przeprowadzenia prac rozwojowych uzupe³niaj±cych/dostosowuj±cych produkt/us³ugê/technologiê do specyfiki przedsiêbiorstwa). Dodatkowo, przy realizacji projektu polegaj±cego na zakupie wyników prac B+R wsparciem mog± zostaæ objête koszty us³ug w zakresie zaawansowanych badañ rynkowych i analiz przedwdro¿eniowych, koszty dostêpu do specjalistycznych baz danych oraz koszty us³ug w zakresie wykonania badañ dotycz±cych jako¶ci i zgodno¶ci z okre¶lonymi wymogami lub normami oraz certyfikacji nowych lub znacz±co ulepszonych rozwi±zañ.
2. Projekty polegaj±ce na zakupie us³ug badawczo-rozwojowych, w zakresie:
- opracowania nowej lub udoskonalonej us³ugi, produktu, technologii produkcji lub nowego projektu wzorniczego, w tym opracowanie cech technicznych i/lub u¿ytkowych, projektu in¿ynierskiego – konstrukcyjnego, technologicznego, oprzyrz±dowania itp.;
- opracowania prototypów, projektów pilota¿owych lub demonstracyjnych;
- testowania i walidacji nowych lub ulepszonych produktów/us³ug/technologii w otoczeniu stanowi±cym model warunków rzeczywistego funkcjonowania;
Dodatkowo, przy realizacji projektu polegaj±cego na zakupie wyników prac B+R wsparciem mog± zostaæ objête koszty us³ug w zakresie zaawansowanych badañ rynkowych i analiz przedwdro¿eniowych, koszty dostêpu do specjalistycznych baz danych oraz koszty us³ug w zakresie wykonania badañ dotycz±cych jako¶ci i zgodno¶ci z okre¶lonymi wymogami lub normami oraz certyfikacji nowych lub znacz±co ulepszonych rozwi±zañ.
3. Projekty polegaj±ce na zakupie us³ug doradczych w zakresie ochrony w³asno¶ci intelektualnej, zwi±zane z przygotowaniem zg³oszenia patentowego/wzoru u¿ytkowego, dotycz±ce: wykonania badañ, analiz i ekspertyz prawnych, ekonomicznych i technicznych dotycz±cych przedmiotu zg³oszenia oraz op³aty dotycz±ce dokonania zg³oszenia.
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie
Intensywno¶æ wsparcia:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie: 85%
1. Minimalna warto¶æ projektu: 15 000,00 PLN
2. Maksymalna warto¶æ projektu: bez ograniczeñ
3. Minimalna warto¶æ wydatków kwalifikowalnych projektu: 15 000,00 PLN
4. Maksymalna warto¶æ wydatków kwalifikowalnych projektu: bez ograniczeñ
5. Minimalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: bez ograniczeñ
6. Maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu: 100 000,00 PLN
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: kwiecieñ 2018
DZIA£ANIE 3.3 „PRZEDSIÊBIORSTWA ODPRYSKOWE”
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierane zostan± projekty polegaj±ce na stworzeniu infrastruktury przedsiêbiorstw odpryskowych poprzez zakup niezbêdnych ¶rodków trwa³ych oraz warto¶ci niematerialnych i prawnych w celu komercjalizacji innowacyjnych pomys³ów (wiedzy) lub technologii opartych na wynikach badañ naukowych i rozwojowych.
Typ Beneficjenta:
Spó³ki typu spin-off i spin-out, powsta³e przy uczelniach i jednostkach naukowych
Spin-off to przedsiêbiorstwo, które zosta³o za³o¿one przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub badawczej w celu komercjalizacji innowacyjnych pomys³ów (wiedzy) lub technologii, zale¿ne w pewien sposób (organizacyjnie, formalno-prawnie, finansowo itp.) od organizacji macierzystej (np. uczelni).
Spin-out to przedsiêbiorstwo, które zosta³o za³o¿one przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej lub badawczej w celu komercjalizacji innowacyjnych pomys³ów (wiedzy) lub technologii, niezale¿ne pod wzglêdem organizacyjnym od jednostki macierzystej (np. uczelni) oraz posiadaj±ce niezale¿ne ¼ród³a finansowania.
Intensywno¶æ wsparcia:
Mikroprzedsiêbiorstwa i ma³e przedsiêbiorstwa: 70%
¦rednie przedsiêbiorstwa: 60%
Kwota wsparcia:
Minimalna kwota wsparcia: 60.000 PLN
Maksymalna kwota wsparcia: 2.000.000 PLN
Warto¶æ projektu:
Minimalna warto¶æ projektu: 100.000 PLN
Maksymalna warto¶æ projektu: 13.000.000 PLN
(Maksymalna warto¶æ wydatków kwalifikowalnych: 10.000.000 PLN)
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: grudzieñ 2018
DZIA£ANIE 3.5 „BON NA DORADZTWO”
Na co?
W ramach Dzia³ania udzielane wsparcie bêdzie polega³o na przyznaniu przedsiêbiorcom bezgotówkowej pomocy w postaci bonów, które przedsiêbiorca wykorzysta do uzyskania wybranego przez siebie doradztwa specjalistycznego. Us³uga doradcza bêdzie zwi±zana z charakterem prowadzonej przez przedsiêbiorcê dzia³alno¶ci gospodarczej.
Wsparcie projektów w ramach specjalistycznego doradztwa, polegaj±cego na zakupie us³ug od podmiotów zewnêtrznych w zakresie m.in.:
– prawa w³asno¶ci intelektualnej
– zarz±dzania wzornictwem przemys³owym
– prawa zamówieñ publicznych
– optymalizacji kosztów prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej
– procesów przekszta³ceniowych spó³ek
– jako¶æ.
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie
Intensywno¶æ wsparcia:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie: 50%
Kwota wsparcia:
Maksymalna kwota wsparcia: 30.000 PLN
Warto¶æ projektu:
Minimalna warto¶æ projektu: 10.000 PLN
Maksymalna warto¶æ projektu: 80.000 PLN
(Maksymalna warto¶æ wydatków kwalifikowalnych: 60.000 PLN)
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: pa¼dziernik 2018 r
DZIA£ANIE 3.6 „MARKETING GOSPODARCZY”
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierany bêdzie udzia³ przedsiêbiorstw z sektora M¦P w targach, wystawach, misjach gospodarczych (w tym zagranicznych) wynikaj±cych ze strategii/planów rozwoju danego podmiotu.
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie
Intensywno¶æ wsparcia:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie: 80%
Kwota wsparcia:
Maksymalna kwota wsparcia: 80.000 PLN
Warto¶æ projektu:
Minimalna warto¶æ projektu: 20.000 PLN
Maksymalna warto¶æ projektu: 100.000 PLN
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: Nie przewiduje siê naboru w 2018 r.
DZIA£ANIE 3.7 „WZROST KONKURENCYJNO¦CI M¦P”
kiedy: od 15.10.2018 r. do 31.12.2018 r
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierane bêd± nastêpuj±ce rodzaje projektów:
- Inwestycje w rzeczowe aktywa trwa³e oraz warto¶ci niematerialne i prawne zwi±zane z za³o¿eniem nowego przedsiêbiorstwa lub zwiêkszeniem zdolno¶ci produkcyjnej/us³ugowej istniej±cego przedsiêbiorstwa;
- Dywersyfikacja dzia³alno¶ci przedsiêbiorstwa poprzez wprowadzenie pro-duktów/us³ug uprzednio nieoferowanych;
- Stworzenie/doposa¿enie infrastruktury przedsiêbiorstw w celu wprowadzenia zasadniczej zmiany procesu produkcyjnego oraz nowych lub ulepszonych produktów/us³ug;
- Zastosowanie nowoczesnych technologii – rozwój produktów i us³ug opar-tych na TIK (np. optymalizacja procesów zarz±dzania przedsiêbiorstwem, wspó³praca pomiêdzy przedsiêbiorcami poprzez nowe rozwi±zania informatyczne);
- Wsparcie dzia³añ inwestycyjnych, zwi±zanych z rozszerzeniem dzia³alno¶ci eksportowej np. zakup linii produkcyjnych dostosowanych do potrzeb nowego rynku zbytu;
- Wdra¿anie w przedsiêbiorstwach wyników badañ naukowych i rozwojowych oraz innowacyjnych rozwi±zañ poprzez wsparcie dzia³añ zwi±zanych z nabyciem praw do w³asno¶ci intelektualnej oraz wsparcie dzia³añ maj±cych na celu stymulowanie dostosowania istniej±cych aktywów firmy do potrzeb wdro¿enia nowego procesu, produktu, b±d¼ us³ugi, a tak¿e pobudzanie innowacji marketingowej i organizacyjnej.
W ramach zakupu ¶rodków trwa³ych, kwalifikowalne s± nastêpuj±ce ¶rodki transportu:
1. Samochody ciê¿arowe - pojazdy samochodowe o ³adowno¶ci powy¿ej 3,5 ton (K¦T – 742).
2. Ci±gniki samochodowe (K¦T – 746) wy³±cznie z naczep± do przewozu towarów (K¦T – 747).
3. Wózki jezdniowe (K¦T – 760, 761, 762, 763, 764, 768).
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie
Intensywno¶æ wsparcia:
Mikroprzedsiêbiorstwa i ma³e przedsiêbiorstwa: 70%
¦rednie przedsiêbiorstwa: 60%
Kwota wsparcia:
Minimalna kwota wsparcia: 30.000 PLN
Maksymalna kwota wsparcia dla mikro przedsiêbiorstw: 2.000.000 PLN
Maksymalna kwota wsparcia dla ¶rednich przedsiêbiorstw: 3.000.000 PLN
Minimalna warto¶æ projektu: 50.000 PLN
Maksymalna warto¶æ projektu: 13.000.000 PLN
(Maksymalna warto¶æ wydatków kwalifikowalnych: 10.000.000 PLN)
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: 15 pa¼dziernik 2018 r.- 31 grudzieñ 2018
DZIA£ANIE 4.2 „PRODUKCJA ENERGII Z OZE W PRZEDSIÊBIORSTWACH”
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierana bêdzie:
- Budowa i przebudowa infrastruktury s³u¿±cej do produkcji energii pochodz±cej ze ¼róde³ odnawialnych,
- Budowa instalacji do produkcji biokomponentów i biopaliw 2 i 3 generacji,
- Budowa lub modernizacja jednostek wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej, wykorzystuj±cych w pierwszej kolejno¶ci energiê s³oneczn± i biomasê, ale tak¿e biogaz, energiê wiatru oraz wody, wraz z budow± i modernizacj± dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych w pe³ni dedykowanych przy³±czeniu nowych jednostek wytwórczych energii z OZE,
- Budowa lokalnych, ma³ych ¼róde³ energii produkuj±cych zarówno energiê elektryczn±, jak i ciep³o na potrzeby lokalne, niewymagaj±ca przesy³ania jej na du¿e odleg³o¶ci oraz poprawa sprawno¶ci wytwarzania ciep³a poprzez zmianê ¼róde³ ciep³a na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (kogeneracja rozproszona oparta na zidentyfikowanych lokalnych zasobach),
- Przy³±cza jednostek wytwarzania do najbli¿szej istniej±cej sieci (w ramach budowy i modernizacji sieci).
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie
Intensywno¶æ wsparcia:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie: 85%
Kwota wsparcia:
Brak ograniczeñ kwotowych
Warto¶æ projektu:
Brak ograniczeñ kwotowych
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: Nie przewiduje siê naboru w 2018 r.
DZIA£ANIE 5.1 „POPRAWA EFEKTYWNO¦CI ENERGETYCZNEJ PRZEDSIÊBIORSTW”
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierane bêd± nastêpuj±ce rodzaje projektów:
- G³êboka termomodernizacja** obiektów w przedsiêbiorstwach,
- Technologie odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciep³a odpadowego w ramach przedsiêbiorstwa,
- Systemy zarz±dzania energi± (jako element projektu),
- Projekty dotycz±ce redukcji ilo¶ci strat energii, ciep³a, wody, w tym po-zwalaj±ca na odzysk i ponowne wykorzystanie ciep³a odpadowego,
- Projekty dotycz±ce zastosowania energooszczêdnych (energia elektryczna, ciep³o, ch³ód, woda) technologii produkcji i u¿ytkowania energii,
- Budowa i przebudowa instalacji OZE (o ile wynika to z przeprowadzonego audytu energetycznego),
- Przebudowa linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie.
Typ Beneficjenta:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie
Intensywno¶æ wsparcia:
Przedsiêbiorstwa mikro, ma³e i ¶rednie: 85%
Kwota wsparcia:
Brak ograniczeñ kwotowych
Warto¶æ projektu:
Brak ograniczeñ kwotowych
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: kwiecieñ 2018.
** Wsparcie projektów inwestycyjnych dotycz±cych g³êbokiej kompleksowej modernizacji budynków obejmuje takie elementy jak: ocieplenie obiektu, wymiana okien, drzwi zewnêtrznych; energooszczêdne o¶wietlenia; przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymian± i przy³±czeniem ¼ród³a ciep³a na bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne); instalacja systemów ch³odz±cych, w tym równie¿ z zastosowaniem OZE; Przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, zastosowanie automatyki pogodowej; zastosowanie systemów zarz±dzania budynkiem; budowa lub przebudowa wewnêtrznych instalacji odbiorczych oraz likwidacj± dotychczasowych ¼róde³ ciep³a; instalacja mikrokogeneracji lub mikrotrigeneracji na potrzeby w³asne; instalacja OZE w modernizowanych energetycznie budynkach, lub je¶li to wynika z przeprowadzonego audytu energetycznego, w budynkach spe³niaj±cych normy okre¶lone w nowelizacji rozporz±dzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaæ budynki oraz ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz.690, z pó¼n.zm.); opracowanie projektów modernizacji energetycznej stanowi±cych element projektu inwestycyjnego; instalacja indywidualnych liczników ciep³a, ch³odu oraz ciep³ej wody u¿ytkowej; instalacja zaworów podpionowych i termostatów, tworzenie zielonych dachów i „¿yj±cych, zielonych ¶cian
DZIA£ANIE 5.3 „Efektywno¶æ energetyczna sektora mieszkaniowego”
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierane bêd± nastêpuj±ce rodzaje projektów:
- G³êboka termomodernizacja wielorodzinnych budynków mieszkalnych (budynek przeznaczony na cele mieszkalne zajêty przez lokale mieszkalne)
- Zmiana wyposa¿ania ww. obiektów w urz±dzenia o najwy¿szej, uzasadnionej ekonomicznie, klasie efektywno¶ci energetycznej (np. ocieplenie obiektów, wymiana drzwi i okien, modernizacja systemów grzewczych wraz z wymian± ¼ród³a ciep³a na zasilane OZE (z wy³±czeniem indywidualnych ¼róde³ ciep³a), modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji), w³±cznie z systemami zarz±dzania energi±.
-Generacja rozproszona, poprawiaj±ca sprawno¶æ wytwarzania ciep³a przez zmianê ¼róde³ ciep³a m.in. na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (w ramach kompleksowej g³êbokiej termomodernizacji budynków).
Typ Beneficjenta:
- Spó³dzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z wy³±czeniem zlokalizowanych na obszarze ZIT LOF),
- Spó³ki prawa handlowego, w których wiêkszo¶æ udzia³ów lub akcji posiadaj± jednostki samorz±du terytorialnego lub ich zwi±zki,
- Jednostki samorz±du terytorialnego, ich zwi±zki i stowarzyszenia,
- Jednostki organizacyjne jednostek samorz±du terytorialnego posiadaj±ce osobowo¶æ prawn±,
- Jednostki sektora finansów publicznych posiadaj±ce osobowo¶æ prawn±,
- Towarzystwa Budownictwa Spo³ecznego.
Intensywno¶æ wsparcia: 85%
Kwota wsparcia:
Brak ograniczeñ kwotowych
Warto¶æ projektu:
Brak ograniczeñ kwotowych
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: Nie przewiduje siê naboru w 2018 r.
DZIA£ANIE 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich
– (konkurs dotyczy obszarów rewitalizacji na terenie gmin, w których siedzibê maj± powiaty)
http://rpo.lubelskie.pl/strona-404-rewitalizacja_dokumenty.html
Na co?
W ramach Dzia³ania wspierane bêd± nastêpuj±ce rodzaje projektów:
- Przebudowa, remont lub modernizacja zdegradowanych budynków, w tym m.in. budynków poprzemys³owych, powojskowych w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji u¿ytkowych, np. spo³ecznych, gospodarczych, turystycznych lub kulturalnych wraz z zagospodarowaniem terenu funkcjonalnie zwi±zanego z obiektem.
- Kompleksowe projekty obejmuj±ce rekultywacjê / remediacjê zdegradowanych obszarów wraz z przebudow± oraz adaptacj± obiektów zdegradowanych, w tym obiektów poprzemys³owych i powojskowych zlokalizowanych na tych terenach, maj±ce na celu przywrócenie lub nadanie danemu obszarowi nowych funkcji u¿ytkowych, tj. np. gospodarczych, turystycznych, kulturalnych lub spo³ecznych.
- Roboty restauratorskie i konserwatorskie budynków znajduj±cych siê w rejestrze zabytków, budynków po³o¿onych w strefie ochrony konserwatorskiej oraz budynków o warto¶ci architektonicznej i znaczeniu historycznym nie bêd±cych w rejestrze zabytków i ich wyposa¿enia niezbêdnego dla wprowadzenia funkcji, jak± bêdzie pe³niæ bêdzie budynek po realizacji projektu w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji u¿ytkowych, np. spo³ecznych, gospodarczych, turystycznych lub kulturalnych wraz z zagospodarowaniem terenu funkcjonalnie zwi±zanego z obiektem.
- Uporz±dkowanie i zagospodarowanie zdegradowanych przestrzeni publicznych (przebudowa, remont lub modernizacja) w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji u¿ytkowych, np. spo³ecznych, gospodarczych, turystycznych lub kulturalnych wy³±cznie jako element zapewniaj±cy spójno¶æ kompleksowych projektów rewitalizacyjnych.
- Zakup wyposa¿enia - wy³±cznie jako element projektów dotycz±cych adaptacji budynków na cele np. gospodarcze, spo³eczne, turystyczne lub kulturalne i bezpo¶rednio zwi±zanego z funkcj±, jak± bêdzie pe³niæ bêdzie budynek po realizacji projektu.
- Roboty budowlane i modernizacyjne infrastruktury technicznej (wodno-kanalizacyjna, ciep³ownicza, elektryczna, gazowa, telekomunikacyjna oraz infrastruktura z zakresu gospodarki odpadami). Przedmiotowe prace dopuszczalne s± wy³±cznie jako element zapewniaj±cy spójno¶æ kompleksowych projektów rewitalizacyjnych bêd±cy uzupe³nieniem szerszego projektu oraz w przypadku, kiedy s± niezbêdne do realizacji celów projektu.
- Roboty budowlane i modernizacyjne dróg lokalnych (gminnych i powiatowych. Przedmiotowe prace dopuszczalne s± wy³±cznie jako element zapewniaj±cy spójno¶æ kompleksowych projektów rewitalizacyjnych bêd±cy uzupe³nieniem szerszego projektu oraz w przypadku, kiedy s± niezbêdne do realizacji celów projektu.
- Tworzenie stref bezpieczeñstwa[3] i zapobieganie przestêpczo¶ci w zagro¿onych patologiami spo³ecznymi obszarach miast m.in.: budowa lub przebudowa o¶wietlenia, zakup i instalacja systemów monitoringu, wyposa¿enie centrum monitoringu oraz koszty robót budowlanych maj±cych na celu przystosowanie pomieszczeñ do pe³nienia funkcji centrum monitoringu, itp. wy³±cznie jako element zapewniaj±cy spójno¶æ kompleksowych projektów rewitalizacyjnych bêd±cy uzupe³nieniem szerszego projektu.
- Rozwój miejskich terenów zielonych - wy³±cznie jako element zapewniaj±cy spójno¶æ kompleksowych projektów rewitalizacyjnych bêd±cy uzupe³nieniem szerszego projektu.
- Przebudowa, remont lub modernizacja budynków w celu adaptacji na dzia³alno¶æ przedsiêbiorstw, w tym przedsiêbiorstw spo³ecznych wraz z zakupem wyposa¿enia niezbêdnego do prowadzenia niniejszej dzia³alno¶ci.
Typ Beneficjenta:
- M¦P (przedsiêbiorstwa musz± prowadziæ dzia³alno¶æ na terenie województwa lubelskiego).
- Organizacje pozarz±dowe
- Jednostki samorz±du terytorialnego oraz ich zwi±zki, porozumienia i stowarzyszenia
- Samorz±dowe jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych posiadaj±ce osobowo¶æ prawn±
- S³u¿by ratownicze i bezpieczeñstwa publicznego
- Przedsiêbiorstwa spo³eczne, zgodnie definicj± Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Spo³ecznej
- Podmioty dzia³aj±ce w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne
- Spó³ki prawa handlowego, w których wiêkszo¶æ udzia³ów lub akcji posiadaj± jednostki samorz±du terytorialnego lub ich zwi±zki
- Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych posiadaj±ce osobowo¶æ prawn± nie wymienione wy¿ej
Intensywno¶æ wsparcia: 85%
Kwota wsparcia:
Brak ograniczeñ kwotowych
Warto¶æ projektu:
Brak ograniczeñ kwotowych
Termin naboru wniosków o dofinansowanie: w terminie Nie przewiduje siê naboru w 2018 r.
DZIA£ANIE 13.3 Rewitalizacja obszarów miejskich inne >>>>
Nie przewiduje siê naboru w 2018 r.
Inteligentne Specjalizacje Województwa Lubelskiego: | | - BIOGOSPODARKA - MEDYCYNA I ZDROWIE - INFORMATYKA I AUTOMATYKA - ENERGETYKA NISKOEMISYJNA |
wiêcej http://rpo.lubelskie.pl/
Szczegó³owy Opis Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego WL 2014-2020 (SZOOP) CZYTAJ DOKUMENT>>>>>>>>>>>