Program szkolenia
1. Zakres obowi±zywania ustawy Prawo budowlane, podstawowe, istotne dla zarz±dcy nieruchomo¶ci pojêcia u¿ywane w procesie budowlanym, zestaw warunków stanowi±cych wymagania podstawowe przy utrzymaniu obiektów budowlanych, znaczenie przepisów techniczno –budowlanych, ich zakres obowi±zywania i mo¿liwo¶ci odstêpstw
2. Dokumentacja techniczno –prawna obiektu budowlanego przejmowanego w zarz±d
3. Kontrole okresowe obiektów budowlanych wynikaj±ce z wymagañ Prawa budowlanego
- kontrola „roczna”,
- kontrola „5-letnia”,
- kontrola „pó³roczna”
- kontrole „dora¼ne”,
ich zakresy rzeczowe, wymagania formalne w stosunku do osób dokonuj±cych okresowych kontroli stanu technicznego obiektów, funkcje kontrolne organów nadzoru budowlanego.
4. Nowe zasady kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji w budynkach, wynikaj±ce z ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 29 sierpnia 2014 roku, wykaz osób upowa¿nionych do wykonywania tych kontroli
5. Ksi±¿ka obiektu budowlanego – podstawa prawna (rozporz±dzenie MI z 3 lipca 2003 w sprawie ksi±¿ki obiektu budowlanego), zakres obowi±zywania i zasady jej prowadzenia, wypracowanie (w ramach interaktywnej dyskusji) poprawnych tre¶ci wpisów dokonywanych w ksi±¿ce obiektu.
6. Szczegó³owe wymagania dotycz±ce w³a¶cicieli i zarz±dców budynków mieszkalnych wg rozporz±dzenia MSWiA z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych u¿ytkowania budynków mieszkalnych.
7. ¦wiadectwa efektywno¶ci energetycznej budynków i lokali – wymóg obowi±zuj±cy od roku 2009 i nowe dotycz±ce go regulacje, przeniesione z Prawa budowlanego do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków
8. Katalog obiektów i robót nie wymagaj±cych decyzji o pozwoleniu na budowê, zg³oszenie wykonywania robót, zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczêcia robót, pozwolenie na rozbiórkê obiektu budowlanego.
9. Odpowiedzialno¶æ w³a¶cicieli, zarz±dców i najemców nieruchomo¶ci, casus „Kamienia Pomorskiego”
10. Dodatkowe zobowi±zania zarz±dcy obiektu budowlanego uznanego za zabytek na mocy przepisów ustawy z 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
11. Kontrole wynikaj±ce z innych przepisów (ochrona przeciwpo¿arowa, dozór techniczny).
12. Omówienie praktycznych przyk³adów.
13. Panel dyskusyjny.
Wszelkie prawa autorskie do powy¿szego opracowania s± zastrze¿one na rzecz autora; jakiekolwiek korzystanie z konstrukcji planu oraz jego powielanie przy u¿yciu zastosowanych lub zbli¿onych znaczeniowo sformu³owañ jest zabronione bez pisemnej zgody autora.
Adresaci szkolenia
Szkolenie skierowane jest do:
- osób prowadz±cych kontrolê okresow± obiektów budowlanych,
- w³a¶cicieli,
- zarz±dców nieruchomo¶ci,
- administratorów obiektów budowlanych
- s³u¿b prowadz±cych inwestycje i remonty,
- projektanci, kierownicy budowy lub robót budowlanych, inspektorzy nadzoru,
- wszyscy zainteresowani.
Cel szkolenia
G³ównym celem szkolenia jest uzyskanie przez uczestników wiedzy budowlanej do odpowiedzialnego zarz±dzania, bezpiecznego eksploatowania, fachowego remontowania, specjalistycznego wzmacniania i profesjonalnego utrzymania obiektów budowlanych.
Cele szczegó³owe:
Uzyskanie wiedzy nt. prawnych aspektów eksploatacji i utrzymania budynków, oraz technicznych mo¿liwo¶ci wykonania remontów z uwzglêdnieniem op³acalno¶ci remontu oraz warto¶ci zabytkowych ( kulturowych ) . Nabycie umiejêtno¶ci analizowania i powi±zywania przepisów Prawa Budowalnego dotycz±cych eksploatacji i utrzymania Budynków.
Po szkoleniu Uczestnik dziêki nabytej umiejêtno¶ci w zakresie okresowych przegl±dów budowlanych nale¿ycie dokona oceny stanu technicznego budynku, oraz bêdzie potrafi³ oszacowaæ op³acalno¶ci remontu.
Metodyka szkolenia
Szkolenie prowadzone aktywnymi metodami – warsztaty, dyskusjê, analizê przypadków
Organizacja szkolenia
Zg³oszenie jest umow± uczestnictwa w szkoleniu zawart± pomiêdzy Organizatorem a firm±/uczestnikami zg³oszonymi. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest przes³anie do organizatora zg³oszenia. Odwo³anie zg³oszenia musi byæ dokonane w formie pisemnej lub telefonicznej. Niedokonanie wp³aty nie jest jednoznaczne z rezygnacj± ze szkolenia. W przypadku wycofania zg³oszenia w terminie do 8 dni przed szkoleniem, zwracamy ca³± wp³atê; w przypadku rezygnacji w terminie pó¼niejszym ni¿ 8 dni lub niestawienie siê na szkoleniu- uczestnik zostanie obci±¿ony kosztem 100% warto¶ci zamówienia. W przypadku odwo³ania szkolenia zwracamy wp³acon± op³atê. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany prowadz±cych/ trenerów oraz miejsca szkolenia z przyczyn niezale¿nych od organizatora.
PLAN SZKOLENIA:
godz. 9.00 - 10.30 /c.d zajêæ 2 godz./
godz. 10.30 - 10.45 /przerwa na kawê/
godz. 10.45 - 12.15 /c.d. zajêæ 2 godz./
godz. 12.15 - 13.15 /lunch/
godz. 13.15 - 15.30 /c.d. zajêæ 3 godz./